Mitologia Estrei – żywioły

Los chciał, że zanim opisałam zgrubnie mitologię i pokazałam jakikolwiek opis świata Estrei, pojawiły się opisy już dwojga bohaterów tej opowieści i niektórzy mogą czuć się zagubieni. Nie chcąc też ujawniać zbyt dużo, aby nie psuć czytelnikowi przyjemności odkrywania, opiszę pokrótce cóż takiego ciekawego można zobaczyć wędrując po mojej wymyślonej planecie.

 

Wszechświat powstał w bliżej nieokreślonym bądź niewiadomym dla mieszkańców Estrei celu, stworzony w równie niewiadomy sposób. Niektórzy mówią, że planetę stworzyły cztery bóstwa żywiołów. Inni niezbicie twierdzą, że Estrea oraz jej bogowie są kreacją piątego bóstwa – bogini Tahiry. Jeszcze inni teologowie uważają, że wszystko jest dziełem jakiegoś nadrzędnego ducha.

Co by jednak nie było, Estrea od początku stworzenia miała być planetą równowagi, nad którą czuwają cztery bóstwa podstawowe i piąta boginka równowagi z o wiele większą mocą niż pozostali. Na planecie nie miało być ni wojen, ni niepokojów, a każde zjawisko naturalne miało nie szkodzić, a w każdym razie, nie szkodzić na tyle by zaburzyć równowagę któregoś z żywiołów czy zaszkodzić którejś nacji. Na Estrei mamy cztery żywioły podstawowe i dwa nadrzędne (symbole nieco mi nie wyszły na tych herbikach, ale chodzi o ogólny zarys; napis oznacza nazwę rasy w języku aurińskim):

 

Ogień

znak Astarian

bóstwo opiekuńcze: Eldael

rasa: Astarianie

kierunek: północ

kamień szlachetny: szafir

specjalizacja: tworzenie i poznawanie

kolor: pomarańczowy

 

Woda

znak Seirenów

bóstwo opiekuńcze: Aquanthia

rasa: Seirenowie, Veltamerowie i Calderanie

kierunek: zachód

kamień szlachetny: akwamaryn

specjalizacja: uzdrawianie, empatia

kolor: granatowy

 

Ziemia

znak Dailów

bóstwo opiekuńcze: Zeme

rasa: Dailowie

kierunek: południe

kamień szlachetny: rubin

specjalizacja: walka, obrona, tężyzna

kolor: zielony

 

Wiatr

znak Eldingarów

bóstwo opiekuńcze: Eira

rasa: Eldingarowie

kierunek: południowy wschód

kamień szlachetny: topaz

specjalizacja: kierowanie wiatrami

kolor: biały, jasnoniebieski

 

Światło

znak Aurinów

bóstwo opiekuńcze: nie ma

rasa: Aurinowie

kierunek: południowy-zachód

kamień szlachetny: heliodor (złoty beryl)

specjalizacja: oczyszczanie, siła ducha, także uzdrawianie

kolor: złoty

 

Cień

znak Varjo

bóstwo opiekuńcze: nie ma

rasa: Varjo

kierunek: wschód

kamień szlachetny: onyks

specjalizacja: empatia, oddawanie siły

kolor: czarny

 

 


WSTĘP        MITOLOGIA I ŚWIAT           RASY          BOHATEROWIE         GALERIA

4 thoughts on “Mitologia Estrei – żywioły”

 1. Cześć Aniu, a tak mnie teraz naszła taka myśl bo każda rasa jest na wschodzie, czy tez północy itp., a co jest w centrum? (jak coś tajemniczego, magicznego i pokrytego mgłą to nie odpowiadaj, a jak np jezioro to właściwie możesz podać jeszcze głębokość)

  Btw… To może takie moje tylko odczucie jak patrze na symbol wiatru, zwarty z takim zazębionym wzorkiem po środku to mi się z ziemią kojarzy, natomiast w symbolu ziemi widzę symbol mogący oznaczać 4 kierunki wiatru. Czy nie byłoby im lepiej jakby się zamieniły miejscami?

  Ps. napisałem to przed śniadaniem, więc możliwe, że niedożywienie zakłóca moją percepcje.
  Pozdrawiam :)

  1. Witaj Nibykwiatku! ;d
   Tak, po środku jest coś… Nie koniecznie jezioro, ale też głębokie. Przydałby się tu jeszcze mitologiczny symbol całej planety, który wrzucę później.
   Co do symboli. Twe rozumowanie tchnie słusznością. Ale jakoś jak popatrzyłam, to jednak chyba zostawię tak, jak jest. Symbol Wiatru wyobraź sobie jako błyskawicę, a Ziemi jako kryształy – jak ja to czyniłam. Taki był mój zamysł.

 2. Ja natomiast twierdzę, że symbole dla poszczególnych żywiołów są naprawdę fajne. Dosyć oryginalne i nie takie jednoznaczne jak np. płomień dla ognia czy kropla dla wody ;)
  Najbardziej podoba mi się znak wiatru. Uważam też, że ziemia i światło są bardzo zbliżone do siebie, nie wiem czy to był świadomy zabieg czy po prostu zbieg okoliczności.
  Bardzo fajnie, że zostały dodane też takie krótkie opisy z charakterystyką poszczególnych żywiołów opisujące rasy, specjalizacje i np. takie ciekawostki jak konkretne kamienie z nimi powiązane.
  Jedyne czego mi troszkę zabrakło to nawet bardzo ogólnie nakreślonej mapy świata. Taka mapa bardzo pomaga czytelnikowi w późniejszym orientowaniu się co miało gdzie miejsce itp. : )

  1. Przyznaję, że znak ziemi mógłby być inny, ale mimo wszystko pasuje. Światło miało być takim jakby krzyżem kryształowym (paladyni i te sprawy…). Co do mapy, to swego czasu się za to zabierałam szukając jakiegoś generatora, ale nic ciekawego nie znalazłam. Mam tylko szkic w notesie, który nie nadaje się do publikacji xD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *